Skip to content ↓

Governors

Ms Mary Smith

Ms Smith is a Co-opted Governor and is also Chair of the Governing Body. End of term of office - 18 Oct 2021

[email protected]

Mr Chris Webb

Mr Webb is a Co-opted Governor and is also Vice-Chair of the Governing Body. He sits on the Pay & Staffing Committee and also has a particular interest in literacy. End of term of office - 14 Jul 2024.

Mrs B Hibbert

Mrs Hibbert is the Clerk to the Governors. 

[email protected]

Mr John Marchment

Mr John Marchment is a Co-opted Governor.  End of term of office - 12 June 2023.

Mr John Gadd

Mr Gadd is a Co-opted Governor. He sits on the Pay & Staffing Committee and also has a particular interest in Science & Literacy. End of term of office - 14 Jul 2024.

Dr Malcolm Donaldson

Dr Donaldson is a Foundation Governor (Ex-officio) and has a particular interest in SEND issues within the school, literacy, RE and worship. End of term of office - 21st January 2024.

Mr John Downe

Mr Downe is a Foundation Governor who has been nominated to sit on the Governing Body by the Parochial Church Council. He has a particular interest in RE and the Travel Plan. End of term of office - 30 August 2024.

Mrs Ellie Yurtsever

Mrs Yurtsever is Co-opted Governor. End of term of office - 18 July 2021. 

Mrs Sue Harrison

Mrs Harrison is the Head Teacher and is therefore automatically a crucial member of the Governing Body (Ex-officio).

Mrs Emily Scozzi

Mrs Scozzi is the Staff Governor for the Governing Body. End of term of office - 22 Sept 2021.

Mrs Jeanie Dunford

Mrs Dunford is Co-opted Governor. End of term of office - 25 October 2024. 

Mrs Lizzie Salisbury

Mrs Salisbury is an Associate Member of the Governing Body. End of term of office - 4 March 2024. 

Mrs May Langan

Mrs Langan is a Parent Governor. End of term of office - TBC.